Rozwiń menu

Ups! Z jakiegoś powodu odtwarzacz mp3 nie działa!

  • Paloma Povedano (Spain) – Vocal
  • Andrzej Krośniak (Poland) – Guitar
  • Daly Triki (Tunisia) – Kanun
  • David Torjak (Hungary) – Bass Guitar
  • Aleix Tobias (Spain) – Percusions
  • Goran Savic (Serbia)-drums

Koncert zespołu B3  w podcieniach GCK- Katowice-g.21.45

3. EuroMed Music Festival

3. EuroMed Music Festival

11.06.2010-13.06.2010
Centrum Kultury Katowice, Katowice

Kiedy rok temu napisałem o nadciągającej do Katowic śródziemnomorskiej bryzie, niewielu spodziewało się, że 2. Festiwal Muzyki Śródziemnomorskiej odniesie wielki artystyczny sukces, a jego uczestnicy będą z niecierpliwością czekać na trzecią odsłonę.

Tegoroczna edycja odbędzie się w trzech miastach Europy Wschodniej i Środkowej: Budapeszcie, w Belgradzie i w Katowicach, a jej program został włączony do obchodów Międzynarodowego Roku Zbliżenia Kultur UNESCO 2010. Organizatorom zależy, aby festiwal był reakcją na bieżące problemy społeczne. Muzycy – których korzenie znajdują się w 12 różnych krajach i kulturach – pierwotnie spędzą pięć dni w Budapeszcie, dzieląc się swoimi doświadczeniami związanymi z różnymi tradycyjnymi i współczesnymi gatunkami muzycznymi. Będą wykorzystywać elementy muzyki arabskiej, żydowskiej, afrykańskiej, bałkańskiej i jazzowej do stworzenia dziewięciu nowych zespołów, grających w stylu world music, które zadebiutują podczas trzydniowych festiwali, organizowanych jeden za drugim, w trzech miastach.

W tym roku, oprócz ośmiu reprezentantów Polski, w festiwalu wezmą udział muzycy z Tunezji, Egiptu, Włoch, Turcji, Izraela, Hiszpanii, Belgii, Finlandii, Portugalii, Serbii i Węgier.

Pośród nich wielu zapowiada się ciekawie, jak np. grający na lirze korbowejMarc Egea z Fabiol w Hiszpanii. Rozpoczął on karierę profesjonalnego muzyka w roku 1990 w trio Musics de Safeu. Był założycielem m.in. kwartetu Kaulakau, zespołu Maram Trio oraz Peter Skuce & Marc Egea Duo. Jest członkiem Barcelona Improvisers Orchestra.

Także z Hiszpanii przybędzie wokalistka Paloma Povedano. Jest piosenkarką, kompozytorką, tancerką i liderką Almasäla. Była wokalistką Ojos de Brujo na ich pierwszym albumie „Vengue”. Na swojej płycie „Ahora” Paloma eksperymentuje z flamenco, łączy je z różnymi stylami muzycznymi, takimi jak soul, jazz czy jazz latynoski, urozmaicając elementami elektronicznymi.

Pojawi się liczna grupa artystów z Izraela, a wśród nich grający na instrumentach perkusyjnych Yinon Muallem. Muzyk ten rozpoczął swoją karierę od gry na latynoskich instrumentach perkusyjnych, ale pociągała go muzyka jego korzeni – Bliskiego Wschodu. W roku 1998 rozpoczął naukę gry na oud, następnie wyjechał do Stambułu, aby uczyć się u Yurdala Tokcana. Z 2005 roku pochodzi jego ciekawy album „Klezmer For The Sultan”.

Jego krajanem jest, grający na lutni oud, Sameer Makhoul. To kompozytor, muzyk i wokalista – absolwent Akademii Muzycznej w Jerozolimie, gdzie studiował pod kierunkiem znanego na całym świecie muzyka grającego na oud, Taiseera Eliasa. Koncertuje zarówno jako solista oraz z towarzyszeniem Andalusian Muwashahat Orchestra (Tarshiha).

Licznie reprezentowane będą Węgry i Portugalia. Węgierski saksofonista i flecista Béla Ágoston jest muzykiem folkowym. Gra również zainspirowane folkiem improwizacje na dudach, flecie pasterskim. Jego aranżacje i kompozycje są inspirowane badaniami folkloru Kotliny Panońskiej. Portugalczyk Luís Peixoto gra na bouzouki, bandolim (mandolina) i cavaquinho. Jest absolwentem Conservatório de Música de Coimbra oraz Academia de Música de Lagos. Grał m.in. z zespołami: Dazkarieh, Stockholm Lisboa Project, Folkquest, Salamander, Rondel, Monte Lunai.

Ciekawie zapowiada się grupa muzyków z Polski. Wystąpi śpiewaczka muzyki dawnej i etnicznej oraz skrzypaczka (gra też na fideli średniowiecznej)Jolanta Kossakowska. Jest członkiem zespołu Mosaic, który łączy muzykę tradycyjną i dawną. Pojawi się gitarzysta Andrzej Krośniak – założyciel i lider dwóch polskich zespołów: formacji Pejzaż grającej world music oraz Cocotier, dla którego komponuje utwory będące unikalną mieszanką folku, flamenco, jazzu i muzyki latynoskiej. Będzie skrzypek i improwizator Henryk Gembalski, który nagrał ponad 30 płyt i napisał muzykę do wielu sztuk teatralnych. Jest nauczycielem klasy skrzypiec w Instytucie Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. W imprezie weźmie też udział klarnecista basowy Jerzy Mazzoll. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku 8 lat zainspirowany muzyką Lutosławskiego i Góreckiego. Jest założycielem i liderem kilku zespołów muzycznych, kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej. Grał m.in. z gwiazdami jazzu i rocka (Django Bates, Alfred Harth, Bill Laswell, Tomasz Stańko).

Czy i tym razem spotkanie profesjonalnych muzyków pochodzących z różnych obszarów kulturowych da pożądany efekt artystyczny? 45 śmiałych artystów będzie szukać duchowej i muzycznej więzi. Aktywny udział w przedsięwzięciu wezmą też przybyli słuchacze.

tekst: Grzegorz Mucha | na zdjęciu: Paloma Povedano

Program:

11.06 piątek

godz. 19.00 > grupa 1
Marc Egea (Hiszpania) – lira korbowa
Ljubinko Lazic (Serbia) – kontrabas
Agoston Bela (Węgry) – saksofon
Jolanta Kossakowska – skrzypce, fidela średniowieczna
Yinnon Muallem (Izrael) – instrumenty perkusyjne

godz. 20.30 > grupa 2
Aramando Illario (Włochy) – akordeon
Vasilic Nenad (Serbia) – kontrabas
Kornel Horvath (Węgry) – instrumenty perkusyjne
Jan Mlejnek (Polska) – klarnet, tambura
Sameer Makhul (Izrael) – oud

godz. 21.45 > grupa 3
Luis Peixoto (Portugalia) – bouzouki, bandolim (mandolina), cavaquinho, sanfona (lira korbowa)
Eredics Salamon (Węgry) – akordeon , flety
Nebojsa Brdaric (Serbia) – frula, kaval, duduk
Michal Jaros (Polska) – kontrabas
Ayman Mabrouk (Egipt) – instrumenty perkusyjne

12.06 sobota

godz. 19.00 > grupa 1
Kari Ikonen (Finlandia) – fortepian
Rui Vinagre (Portugalia) – gitara
Kertesz Endre (Węgry) – wiolonczela
Marko Stojilkovic (Serbia) – gitara basowa
Noam David (Izrael) – perkusja

godz. 20.30 > grupa 2
Manuel Hermia (Belgia) – kaval, flety, saksofon
Lav Kovac (Serbia) – perkusja
Gabor Subitz (Węgry) – trąbka
Marcin Oles (Polska) – kontrabas
Omri Mor (Izrael) – fortepian

godz. 21.45 > grupa 3
Paloma Povedano (Hiszpania) – wokal
David Torjak (Węgry) – gitara basowa
Goran Savic (Serbia) – instrumenty perkusyjne
Andrzej Krośniak (Polska) – gitara
Daly Triki (Tunezja) – qanun

13.06 niedziela

godz. 19.00 > grupa 1
Rao Kyao (Portugalia) – flety, saksofon
Henryk Gembalski (Polska) – skrzypce
Peter Nagy (Węgry) – kontrabas
Akash Batt (Serbia, Indie) – tabla, darbuka
Mehmet Polat (Turcja) – oud

godz. 20.30 > grupa 2
Tuur Florizoone (Belgia) – akordeon
Mihaly Gyorgy (Węgry) – mandolina, gitara
Bojana Nikolic (Serbia) – wokal
Bogusz Wekka (Polska) – instrumenty perkusyjne
Mohamed Antar (Egipt) – kaval, ney

godz. 21.45 > grupa 3
Aleix Tobies (Hiszpania) – instrumenty perkusyjne
Minata Traore (Belgia) – gitara, wokal
Hars Viktor (Węgry) – gitara basowa
Jerzy Mazzoll (Polska) – klarnet basowy
Youssef Haj (Tunezia) – skrzypce

 

 

 

 

 

Po zakończeniu Festiwalu trzy zespoły zostały zaproszone do nagrania płyty dla wytwórni Babel Sound, wsród nich znalazła sie grupa B3.Materiał  na płyte został nagrany w listopadzie 2010 roku w Karad na Wegrzech. Oto jeden z nagranych utworów.